Vitamín D zdroj

Vitamín D je nezbytný ke správnému fungování imunitního systému.

Důležitost příjmu vitamínu D je sice známá, ale většinou doporučená denní dávka ani zdaleka nepokrývá jeho skutečnou potřebu. Běžně se uvádí, že doporučená denní dávka vitamínu D pro dospělé je 200 - 400 UI (mezinárodních jednotek).

Vitamínem D je možné se předávkovat, nicméně několik studií prokázalo, že 4000 UI denně je bezpečná dávka. V jedné studii se dokonce jako bezpečná horní hranice denní dávky ukázalo 10 000 UI denně. Předávkování hrozí pouze v případě, že bychom užívali dlouhodobě velmi vysoké dávky, tedy vyšší než 10 000 UI za den.

Při dávkách 2000 - 4000 UI vitamínu D denně je možné dosáhnout hodnot koncentrace v krvi 40 - 60 ng/ml, která je považována za optimální. U osob s koncentrací nižší než 20 ng/ml bylo zaznamenáno zvýšené riziko onemocnění.

Vitamín D se vytváří v těle v dostatečném množství, když je pokožka vystavena slunečnímu záření určité intenzity. To se bohužel v našich končinách během zimních, ale i většiny jarních a podzimních měsíců nedaří zajistit v dostatečném množství.

V letních měsících bychom to s opalovacími krémy neměli extrémně přehánět, především co do síly faktoru a vrstvy, protože mohou snižovat tvorbu vitamínu D.

Stravou je v našich podmínkách téměř nemožné dosáhnout cílových hodnot. Obzvlášť při vynechání mléčných výrobků.

Vitamín D je také důležitý pro správné vstřebávání vápníku v organismu, společně s vitamínem K, hořčíkem a omega-3 mastnými kyselinami. Pokud užíváte vápník v tabletách ve vyšších dávkách, je nutné zajistit přísun těchto vitamínů. Jinak hrozí, že se nevstřebaný vápník začne ukládat jinde, než ho potřebujeme, například v cévách.

Z těchto důvodů je nezbytné od podzimu do jara zajistit dostatečný příjem vitamínu D pomocí doplňků stravy. 

Jako vhodné řešení může posloužit například tento preparát: 

Pharma Activ Vitamín K2 MK7+D3 Forte tbl.125 + Vitamin D3 Forte 2000I.U. 30 tablet

Vitamín D zdroj

Zdroje vitamínu D

 • makrela 10 mcg / 100 g
 • sleď 8 mcg / 100 g
 • losos 20 mcg / 100 g
 • tuňák ve vlastní šťávě 4 mcg / 100 g
 • sardinky v oleji 9 mcg / 100 g
 • žampiony 3,4 mcg / 100 g
 • lišky 3 mcg / 100 g 
 • vejce 2 mcg / 100 g 
 • játra vepřová 2 mcg / 100 g
 • játra kuřecí 1 mcg / 100 g
 • olej z tresčích jater 250 mcg / 100 ml
 • tresčí játra 100 mcg / 100 g

Pro lepší představu uvedu příklad.

20 mcg Vitamínu D = 800 UI

Tuto dávku získáme ze 2 vajec a 100 g lososa. 

Abychom získali 100 mcg = 4000 UI museli bychom za den zkonzumovat 10 vajec a 500 g lososa. 

vitamín D pro děti v olivovém oleji
Veganský vitamín D pro děti od narození
Vitamín D v MCT oleji

Vitamín D u dětí

U vyvíjejícího se dětského organismu je dostatečný přísun vitamínu D ještě důležitější než u dospělých.  Všechny děti mají v našich končinách užívat od narození po celý první rok života vitamín D jako prevenci křivice, která může vzniknout díky jeho nedostatku.

Pokud navíc díte má jakoukoliv alergií, je dostatečný přísun vitamínu D ještě důležitější a to i po prvním roce života. Studie prokázaly, že dostatek vitamínu D dokáže zmírnit svědění a snížení intenzity vyrážky u lidí trpících kopřivkou a snížit nebo dokonce úplně odstranit potřebu inhalace kortikoidů u lidí trpících astmatem.

Vigantol

Nejčastěji se používá Vigantol, který obsahuje  vitamín D3 a má status léku. Většinou je pak lékařem v prvním roce doporučeno podávat 1 kapku denně, což odpovídá 500 UI. Rodiče kojenců užívajících Vigantol se někdy setkávají s nežádoucími účinky v podobě bolení bříška. V takovém případě je možné namísto Vigantolu vyzkoušet i volně prodejné doplňky stravy, nikdy bysme ale neměli vitamín D úplně vynechat.

Volně prodejné doplňky stravy

V přípravcích s vitamínem D se používají různé nosné oleje - MCT, olivovový, kokosový a další. Právě tam může být zakopaný pes. Některým dětem může vadit použitý nosný olej a mohou na něj reagovat bolením bříška. V takovém případě nezbývá než zkoušet, hledat a experimentovat který doplněk s vitamínem D sedne nejlépe.

 

Co když všechna déčka vadí?

V krajním případě je u plně kojených dětí možnost řešit přísun vitamínu D suplementací vysokých dávek vitamínu D u kojící maminky. Studie prokázaly, že ženy, které užívaly 6400 UI vitamínu D denně dokázaly svým dětem zajistit dostatečný přísun vitamínu D přes mateřské mléko. Tento postup je nutné konzultovat s lékařem - užívání takto vysokých dávek by mělo být kontrolované a zároveň by měla být kontrolovaná i hladina vitamínu D u kojence, aby byla ověřena funkčnost a bezpečnost takového postupu. Zmiňuji tuto možnost jako krajní řešení v případě, že opravdu na trhnu nenajdete vhodný doplněk pro svoje miminko.

V této kategorii se nenachází žádný článek.