Vápník ve vodě: Podceňovaný, ale významný zdroj?

Mléko a mléčné výrobky se běžně prezentují jako hlavní zdroj vápníku ve stravě. Je ale opravdu nenahraditelné? A jak je to s vápníkem ve vodě?

Jak hodnotit zdroje vápníku?

Nejde jen o to, kolik vápníku potravina obsahuje, ale také o jeho využitelnost – tedy jak dobře ho tělo dokáže vstřebat. Další důležitý faktor je běžně konzumované množství.

Například mák má sice extrémně vysoký obsah vápníku (1438 mg na 100 g), ale tělo z něj využije pouze 5–8 %. Navíc ho obvykle jíme jen v malém množství, například v koláči nebo jako posyp.

Oproti tomu brokolice obsahuje méně vápníku (58 mg na 100 g), ale využitelnost je až 60 %. A sníst 200 g brokolice k obědu není žádný problém.

Podobně mléko a mléčné výrobky mají vstřebatelnost kolem 30 %, což je podobné jako u doplňků stravy nebo obohacených rostlinných nápojů.

Pro lepší představu:

200 g brokolice → 69 mg využitelného vápníku
20 g máku → 23 mg využitelného vápníku
Kelímek jogurtu (150 g) → 54 mg využitelného vápníku

Takže brokolice vám může dodat více využitelného vápníku než jogurt a dokonce třikrát více než mák.

Pitná a minerální voda jako zdroj vápníku
Vápník se nevyskytuje jen v jídle, ale i v pitné vodě. Velkou výhodou je, že je zde přítomen v iontové formě, což znamená velmi dobrou vstřebatelnost, opět na úrovni kolem 30 %.

Podle vyhlášky by měla pitná voda obsahovat alespoň 30 mg vápníku na litr, ideální je 40–80 mg/l. To sice není obrovské množství, ale pokud denně vypijete 2 litry vody, může vám to přidat dalších 80–160 mg vápníku.

Mnohem bohatší na minerály jsou minerální vody, které mohou obsahovat i několikanásobně vyšší množství vápníku:

Minerální vodaVápník mg/l
Aqua Maria 294
Kláštorná Kalcia287
Vincentka 226
Poděbradka 158
Bílinská kyselka 139
Mattoni84,5
Evian78
Korunní68,4
Magnesia37
Toma Natura30,1
Bonaqua 16

Například pokud denně vypijete 1 litr Kláštorné Kalcie, dodáte tělu přes 85 mg vstřebatelného vápníku – což je srovnatelné s kelímkem jogurtu.

Předtím, než začnete užívat vápník v doplňku stravy, je potřeba zjistit, kolik vám jej ve stravě chybí - ne vždy je je doplněk stravy nutný a nadbytek může poškodit vaše zdraví!

Chcete mít přehled o vápníku v jídle?

Pokud vás zajímá, jaké další potraviny obsahují vápník, jaká je jejich skutečná využitelnost a jak z jídla získat co nejvíce důležitých minerálů, podrobně se tomu věnuji v mé Kuchařce bez mléka a sóji.

📖 V každém receptu uvádím detailní nutriční hodnoty, včetně obsahu vápníku, takže si snadno spočítáte, kolik ho za den přijmete.

Více informací najdete na 👉 www.abkm.cz/kucharka

Předtím, než začnete užívat vápník v doplňku stravy, je potřeba zjistit, kolik vám jej ve stravě chybí - ne vždy je je doplněk stravy nutný a nadbytek může poškodit vaše zdraví!

Nikdy neužívejte více než 500 mg vápníku v 1 dávce.

Ideální poměr vápníku a hořčíku 2:1.
Orotát vápenatý je nejlépe vstřebatelnou formu vápníku.
Čistý zdroj minerálů v certifikované BIO kvalitě.
Je veganský, bez GMO a nikdy nebyl testován na zvířatech.

Vápník hořčík orotát doplněk stravy

BIO a RAW vápník, který je technologicky nezpracovaný, nerafinovaný a získaný pouze z rostlinného zdroje.
Z mořských řas Algas calcareas, které jsou šetrně sklízeny na nedotčených březích Jižní Ameriky.
Je všeobecně známo, že rostliny rostoucí v přírodě jsou vynikajícím zdrojem živin pro tělo. Řasy Algas calcareas poskytují nejen přirozeně se vyskytující vápník, ale i další minerály a stopové prvky, jakými jsou hořčík, oxid křemičitý, bor, vanad, stroncium a mnoho dalších.

Přírodní doplněk stravy s vápníkem Vitamín code RAW

Složení: uhličitan vápenatý z vaječných skořápek, uhličitan hořečnatý, fosforečnan vápenatý, veganská kapsle z hydroxypropylmethylcelulózy.

Vápník z vaječných skořápek