4. týden - Podpora vyhasnutí alergie
Máme tu 4. týden kurzu spokojené miminko! Tento týden se překlopíme do části kurzu, ve které se budeme zabývat opatřeními, které budou mít efekt především z dlouhodobého hlediska a podpoří organismus ve vyhasnutí alergie. Postupně projdeme podporu zdraví mikrobiomu, stresovou zátěž a nakonec i metodu orální imunoterapie. V dnešním vysílání se dozvíte co můžete udělat pro podporu zdraví mikrobiomu a jaké doplňky stravy vám v tom mohou pomoci.
Vysílání můžete sledovat v pondělí 12.6.2023 živě od 12:00 ve Facebookové skupině
Pokud máte nějaký urgentní dotaz, který nepočká na čtvrteční konzultaci, najdete ve skupině i SOS vlákno, kde se budu vždy snažit odpovědět co nejdříve.
Přeju vám krásné dny a těším se na viděnou 🙂
Katka
ÚKOL 4. TÝDNE - OVERNIGHT OATS
Neboli kvašené ovesné vločky, skvělá snídaně, či svačina která nám pomůže v uzdravení hned několika způsoby a je vhodné ji zařadit co nejčastěji.
Ovesné vločky totiž obsahují velké množství rozpustné vlákniny - betaglukany a jsou mimořádně vhodné k produkci Laktobacilů.
Dle některých zdrojů obsahují fermentované ovesné vločky až 100x více Laktobacilů, než nejkvalitnější jogurty.
Fermentovat se dají vločky jednoduše jen s vodou. V tomhle receptu jsem ale využila rostlinný jogurt, který přinese vstupní množství živých bakterií a výsledek tak bude ještě lepší.
Fermentované potraviny tohoto typu nám přináší dvojí účinek - probiotika a prebiotika zároveň. Když přidáte ještě čekankový sirup získáte další druh vlákniny pro výživu vašich mikrobů.
Chia a lněná semínka přinesou zdravé tuky, bílkoviny a další důležité živiny. Pokud můžete (už máte otestované) ořechy, přidejte je do směsi před fermentací - aktivují se a zvýší se jejich výživová hodnota.
.
Budete potřebovat:
1 kelímek rostlinného jogurtu
½ hrnku ovesných vloček (pokud nesmíte ovesní, můžete použít pohankovou lámanku, jáhlové nebo jiné vločky)
½ hrnku rostlinného mléka
2 lžíce chia semínek
1 lžíce mletého lněného semínka
1 lžíce čekankového sirupu + na dokončení dle chuti
ovoce, ořechy, ořechová másla, semínka dle aktuálních možností a chuti na dokončení. Pokud zatím nemáte zařazené potraviny které uvádím v příkladech pro dokončení, přidejte si jednoduše navrch třeba jen ovoce, které máte zavedené.
Jahody a arašídy
- jahodový čekankový topping
- arašídové máslo
- sekané arašídy
- čerstvé jahody
Štrůdl
- jablko
- vlašské ořechy
- skořice
- javorový sirup
Banán a čokoláda
- banán
- kousek kvalitní hořké čokolády nasekaný/čokoládový čekankový - topping/lískooříškový krém bez mléčné složky
- kokosové lupínky
.
Příprava
.
Vločky, semínka, mléko a jogurt rozmícháme dohladka. Můžeme přidat trochu čekankového sirupu. Směs rozdělíme do skleniček a necháme 8 - 12 hodin fermentovat při pokojové teplotě. Hotovou fermentovanou ovesnou kaši můžeme uchovávat v lednici bez potíží až 5 dní, takže si můžete připravit větší množství najednou. Před podáváním můžete kaši ozdobit čestvým ovocem, oříšky, medem, sirupem nebo semínky - tak aby vám to chutnalo a aby to bylo v souladu s vašimi alergiemi
Fantazii se meze nekladou!
PS: Přidávám starší videorecept - kvalitu prosím berte s rezervou, děkuji 🙂 V receptu zmiňuji čokoládu Fin Caré z Lidlu, ta dříve neobsahovala sójový lecitin, nedávno ale změnili složení a lecitin obsahuje - tak na to pozor, raději během eliminačně expoziční diety vybírejte pouze výrobky úpolně bez sóji, včetně lecitinu.
úkoly 4. týden